Jak grać przez 30 lat i się nie znudzić?

Selekcja muzyczna, rozwój skillsów i nowinki techniczne to nie wszystko. Wbrew temu, co mogą sądzić postronni bywalcy klubów, bycie DJ-em nie jest też zawsze pracą łatwą, lekką i przyjemną. Jak z każdą pasją także i tu może przyjść moment zawodowego wypalenia, a wtedy nie pomoże ani wianuszek fanek/fanów zgromadzonych na dancefloorze, ani serwowane na potęgę alkoholowo-narkotykowe wspomagacze.

Ten wstęp jest oczywiście trochę pół żartem – pół serio, ale zdecydowanie jest coś na rzeczy. Rzadko bowiem porusza się problem psychologicznych predyspozycji do bycia DJ-em, a przecież ma to w tym fachu niebagatelne znaczenie. Przyjmuje się zazwyczaj, że jeśli już ktoś pokona w sobie strach przed publicznymi występami i jest w stanie (pomimo stresu) zapełniać klubowe parkiety czy też wykonywać bezbłędnie koncertowe i bitewne rutyny, to droga do DJ-skiego raju stoi otworem. Tak jednak nie jest i nawet jeśli posiadłeś chwilowo umiejętność odczytywania nastrojów publiczności, stale rozwijasz swoją wiedzę, szlifujesz styl i technikę, a bieżące trendy muzyczne wydają się nie mieć dla Ciebie tajemnic, to i tak może się dopaść dotkliwy moment zwątpienia.

Z takiego właśnie założenia wyszedł Gilles Peterson, który już od ponad trzech dekad utrzymuje się w światowej DJ-skiej czołówce. Ten francusko-brytyjski selektor – odpowiedzialny m.in. za sukcesy takich labeli, jak: Acid Jazz, Talkin’ Loud czy Brownswood Recordings – stworzył serię podcastów o jakże epicko brzmiącym tytule „The Psychology of DJing”.

Każdy z podcastów to szczera rozmowa z koleżankami i kolegami z branży, których Gilles szczególnie ceni. Peterson stara się nie tylko uzyskać od swoich rozmówców odpowiedzi na banalne wydawałoby się pytania w stylu: „dlaczego DJ-ing?”, ale również poznać ich sposoby na radzenie sobie z: presją, przekuwanie pasji w pracę zawodową czy też wreszcie zwykłym normalnym życiem, gdy nie stoją akurat za gramofonami.

O wzloty i upadki w swoich DJ-skich życiorysach przepytane zostały więc takie tuzy, jak: Seth Troxler, The Black Madonna, Craig Richards, IG Culture oraz Cassy. Poniżej możecie odsłuchać każdą z tych kameralnych rozmów. Mamy nadzieję, że okażą się one inspirujące przy przezwyciężaniu waszych kryzysowych momentów. Keep ya head up!

Cała ta seria rozmów powstała we współpracy z WeTransfer Studios oraz internetowym radiem Petersona – Worldwide FM.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s