Peruwiański hand-made rozwiąże problem trwałości mobilnych faderów?

Na naszym facebooku wspominaliśmy ostatnio o 7-calowych winylach kontrolnych Serato, stworzonych z myślą o coraz popularniejszym segmencie kompaktowych i mobilnych gramofonów. Rynek ten nie rozwijałbym się pewnie w takim tempie, gdyby nie genialny w swej prostocie pomysł samodzielnych faderów z gniazdami mini-jack, umożliwiającymi podpięcie do dowolnego kontrolera dźwięku.

Jak to jednak bywa w świecie prototypów pierwsze tego typu konstrukcje nie odznaczały się zbyt dużą trwałością mechaniczną. W dodatku część z wprowadzonych do sprzedaży faderów mogła ciąć dźwięk tylko z jednej strony, a ich przebieg był mocno ograniczony i po jakimś czasie intensywnego użytkowania cała ta konstrukcja była już mocno rozchybotana.

Być może remedium na tego rodzaju słabości techniczne wynalazł Abner Velazco (aka Abel Velare). Ten peruwiański DJ i entuzjasta turntablismu skonstruował bowiem samodzielnie dwukierunkowy fader, zamknięty w solidnej (jak się wydaje) aluminiowej obudowie, wyposażonej w mini-jackowe gniazda. Killerfader – bo tak ochrzcił Velazco swoje dzieło – ma nie tylko regulowany opór suwaka, ale także ostre cięcie po obu stronach, a na dodatek jest kompatybilny z popularnymi 4-pinowymi mikserami DJ-skimi (np. Allen & Heath, Gemini, Numark, Stanton, Technics SH-1200, Vestax), więc można go wyjąć z puszki i zainstalować bezpośrednio w swoim urządzeniu.

Brzmi i wygląda obiecująco! Do tego wytwarzany jest ręcznie, a producent (czy raczej w tym przypadku kierownik „manufaktury”) zapewnia, że współpracuje on także ze słuchawkami i ma mocny sygnał wyjściowy.

 

Na szczęście dla naszego regionu geograficznego Abner Velazco przeniósł się z Peru do Belgii (co było zresztą dla niego inspiracją do stworzenia Killerfadera, jako że podróż przez Atlantyk raczej wykluczała zabranie ze sobą DJ-skiego setupu), więc koszty wysyłki wartego 80$ akcesorium nie powinny być zabójcze. Chętnych do zakupu odsyłamy na oficjalną stronę, a poniżej jeszcze kilka detali technicznych:

DESCRIPTION

  • passive fader
  • resistance value 50kΩ
  • stroke width ~45mm
  • aluminium enclosure
  • compatible xfader upgrade/spare inside for 4-pin mixers

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s