Social media łaskawsze dla DJ-ów i remikserów. FB dogadał się z UMG!

Realia coraz większej koncentracji praw autorskich w rękach tzw. majorsów (największych światowych wydawców muzyki) nie są łaskawe dla DJ-ów, producentów czy remikserów. Restrykcyjne podejście do własności intelektualnej może nie jest źródłem pandemii groźnych chorób czy ogólnoświatowego głodu, nie mniej utrudnia funkcjonowanie ludziom, których profesja polega na korzystaniu i przetwarzaniu dóbr sztuki i kultury.

Pewnie też się z tym spotkaliście – ładujecie swój set lub remiks na Soundcloud i po jakimś czasie znika nie tylko on, ale także całe wasze konto wraz z wszystkimi uploadami. Na youtube’a nie ma nawet sensu wrzucać – algorytm od razu wyłapie treści, do których nie macie praw i w najlepszym wypadku zablokuje Wam dźwięk. A przecież nie robicie nic złego – chcecie się po prostu podzielić swoją selekcją muzyczną lub reinterpretacją czyjejś twórczości albo po prostu spodobał się Wam ten wyjątkowy sampel czy drum-break. I absolutnie nie czujecie się jak przestępcy – popularyzujecie  w końcu muzykę waszego ulubionego twórcy lub dajecie drugie życie dawno zapomnianym utworom.

Podobnie restrykcyjne podejście charakteryzowało do niedawna Facebook oraz Instagram, ale właśnie pojawił się wyłom w tym froncie. Jak poinformował portal djcity.com serwis Marka Zuckerberga jeszcze w grudniu dogadał się z Universal Music Group w sprawie liberalizacji zasad licencyjnych. Ten bezprecedensowy deal ma charakter globalny i wieloletni. Dzięki porozumieniu każdy z użytkowników fb, insta oraz platformy VR-owej Oculus będzie mógł swobodnie wrzucać i szerować treści należące do katalogu wydawniczego UMG. Klipom z miksami i rutynami DJ-skimi czy też remiksami nie będzie więc już grozić cenzura dźwięku ani usunięcie z serwisu.

Do pełnego szczęścia droga jeszcze daleka – na podobną umowę z Facebookiem nie zdecydował się na razie ani Warner, ani Sony Music (czy też pomniejsze niezależne labele), ale jest to z pewnością krok w dobrą stronę. Mamy nadzieję, że na podobne kroki zdecydują się też social media specjalizujące się stricte w contencie audio-video.

Poniżej cytujemy jeszcze fragmenty z oficjalnego komunikatu prasowego, wydanego z okazji porozumienia przez Universal Music Group:

“The partnership will facilitate deeper engagement between artists and fans, empowering users to express themselves through music, share the songs they love and build communities around music-fueled culture. Enabling a variety of features across Facebook’s platforms, the agreement is intended to serve as a foundation for a strategic partnership roadmap that will deliver new music-based experiences online.”

Michael Nas, vice-prezydent wykonawczy strategii cyfrowej w UMG dodał:

“This partnership is an important first step demonstrating that innovation and fair compensation for music creators are mutually reinforcing – they thrive together. We look forward to Facebook becoming a significant contributor to a healthy ecosystem for music that will benefit artists, fans and all those who invest in bringing great music to the world.”

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s