Rane 72 – pierwsze video-manuale z NAMM 2018!

O nowym flagowym mikserze Rane’a wspominaliśmy już na naszych łamach, ale dopiero co zakończone targi NAMM 2018 przyniosły porcję nowych, cennych i praktycznych informacji na temat tego urządzenia. O ile więc premiera kontrolera Twelve została przyćmiona prezentacją innowacyjnego trackera Phase, o tyle nasz apetyt na Seventy-Two nie zmalał i dlatego też zapraszamy Was do obejrzenia dwóch poniższych video-prezentacji z instrukcją obsługi w pigułce.

Aby w natłoku informacji nie umknęły te najbardziej kluczowe, opisaliśmy je możliwie zwięźle poniżej. Enjoy!

Wszystkie trzy fadery w nowej „Renacie” zostały wzbogacone o zmienną regulację oporu przesuwu. Po odkręceniu wierzchniego panelu na szczycie każdego z suwaków znajdziemy śrubę służącą płynnej regulacji tego parametru. W faderach Mag Three wymieniono też tworzywo konstrukcyjne, dzięki czemu mają one być o wiele wytrzymalsze od swoich magnetycznych poprzedników z niższych modeli Rane’ów. Oczywiście każdy z suwakowych potencjometrów ma płynną regulację cięcia (fast-long) oraz kontrolę trybu pracy (normal vs reverse/hamster). Zachowane zostało też gniazdo na footswitch, a zaraz obok niego znajdziemy przełącznik „deck swap”, służący do szybkiej zamiany obu kanałów miksera.

Gumowe iluminowane pady znajdujące się nad sekcją faderów zostały wykonane na podobieństwo tych znanych z Akai MPC/MPD. Aby zapobiec przypadkowemu zaklęśnięciu tych przycisków pod wierzchnim panelem zostały one powiększone i pogrubione, co ma też uczynić je bardziej czułymi na dotyk. Pady oczywiście mogą nam pracować w kilku trybach (m.in. jako cue-pointy, zakładanie hot cues, odpalenie loopów oraz efektów). Co ciekawe każdy nowy Rane 72 ma kartę z kodem aktywacyjnym na Pitch ‚n Time Serato także bez problemu możemy korzystać z Pitch Playa. Padami odpalimy też efekty hardware’owe – Break, Backspin, Gate oraz Echo – a także dokonamy emulacji technik turntablistycznych m.in. 1-clicka, 2-clicka, 3-clicka czy 4-clicka. Ta ostatnia funkcjonalność wydaje się zbędna – tym bardziej skoro mikser jest kierowany do skreczujących DJ-ów (klasyczny 2-kanałowy layout battle miksera) – niemniej warto o niej wspomnieć skoro już skupiamy się na nowościach. Bardziej za to może się przydać tzw. „Transport Mode„, czyli kolejny tryb obsługiwany padami, który pozwoli nam zagrać set na samym mikserze – bez użycia gramofonów lub kontrolerów Twelve.

Duży dotykowy wyświetlacz na szczycie miksera pozwoli nie tylko obserwować waveformy odtwarzanych plików czy przeszukiwać muzyczną bibliotekę, ale również sterować zaawansowanymi regulacjami sekcji FX miksera – zarówno tych wbudowanych w urządzenie, jak też software’owych z Serato. Kolejną kreatywną innowacją jest praca wyświetlacza w trybie znanym z urządzeń Kaoss PAD. Jeżdżąc palcem po ekranie jesteśmy w stanie modulować efekty i sterować ich nasyceniem. Kolorowy monitor miksera pozwoli nam też dokonać kluczowych ustawień konfiguracyjnych (m.in. regulacja cut-in point faderów lub latencji Serato), dzięki czemu zyskujemy pełną autonomię wobec laptopa.

Sekcję equalizera Seventy-Two odziedziczył z topowego Rane’a MP 2015 (rotary), więc producent zarzeka się, że jakość dźwięku będzie najwyższa z możliwych. Naturalnie sekcja EQ pracuje w trybie kill/isolator. Na pokładzie 72-ki znajdziemy też oczywiście sampler, dwa gniazda USB (a więc możliwość grania z dwóch kompów jednocześnie i wygoda przepinania się pomiędzy DJ-ami), dwa wejścia mikrofonowe, wejście session in, dwa wyjścia słuchawkowe (mini i duży jack) oraz trzy wyjścia audio (master, booth oraz session out). Nie możemy się więc już doczekać lutowej premiery sklepowej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s