Roland udostępnił pluginy VST/AU kultowych beat-maszyn TR 808 i 909!

Roland TR-808 to bezsprzecznie jeden z najbardziej zasłużonych automatów perkusyjnych w historii muzyki rozrywkowej. Również jego młodszy brat, czyli TR-909, zapisał się złotymi zgłoskami w historii hip-hop, electro, techno, popu czy szeroko pojętej elektroniki. I choć od premiery obu urządzeń minęło już ponad 30 lat to lista utworów, których rytm został zaprogramowany przy ich użyciu, wciąż się poszerza.

Nieprodukowane od lat beat-maszyny – w swym oryginalnym wydaniu z lat 80. – to białe kruki i łakomy kąsek dla kolekcjonerów. Nie dziwi więc, że wraz z digitalizacją procesu produkcji muzycznej, szybko pojawiły się różnego rodzaju pluginy emulujące legendarne brzmienie stóp, werbli, hi-hatów, clapów, czy jedynego w swoim rodzaju cowbella 808 oraz 909. Jak jednak wiadomo, co oryginał to oryginał, a dosłownie przed kilkoma dniami Roland zdecydował się wreszcie stworzyć oficjalne licencjonowane VST/AU (pecet oraz mac).

Dostęp do pluginu można uzyskać po wykupieniu subskrypcji Roland’s Cloud Service, która kosztuje 19,95$ miesięcznie. W tym serwisie funkcjonują już m.in. wtyczki Jupiter-8, D-50, Juno-106, System-100 czy SH 101.  Nowe VST powinny się pojawić na przełomie lutego i marca.

roland_vst

A jeśli nowe wtyczki Was nie ekscytują to prawilnie przypominamy, że już jakiś czas temu japońska firma wskrzesiła brzmienie 808 i 909 w kontrolerze AIRA TR-8 oraz zminiaturyzowanej Roland Boutique Series TR-08. Popis możliwości pierwszego z tych urządzeń zaprezentował ostatnio Skratch Bastid, a to drugie wziął na warsztat nasz człowiek DJ Eprom. Rezultaty poniżej:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s